Pravidla - jízdy na jízdárně

22. dubna 2011 v 15:45 | Rančerka |  Ostatní o koních
Ahoj! Tak tu zase po dlouhé době píšu zajímavý článek pro všechny lidičky, kteří se chtějí o něčem dozvdět ;)

Pravidla jízdy na jízdárně

Pravidla při práci na jízdárně umožní jezdit a trénovat více jezdcům zároveň, aniž by si jakkoli překáželi, nebo se navzájem rušili. Každý jezdec musí znát tato pravidla:


 • Při vstupu na jízdárnu nebo při otevírání dveří musí dát o sobě vstupující vědět zavoláním "Uvolnit dveře" (nebo jiným způsobem). Než vstoupí, musí počkat na odpověď jezdců, kteří jsou už na jízdárně, "Dveře jsou volné", aby mohl otevřít bez nebezpečí úrazu.
 • Základní směr je na levou ruku, dovnitř se vyhýbá ten, kdo jezdí na pravé ruce.
 • Rychlejší chod je na stěně jízdárny, pomalejší směrem do středu jízdárny.
 • Předjíždíme po vnitřní straně.
 • Nasedání a sesedání stejně jako zastavení k dotažení podbřišníku nebo jiné podobné úkony se provádí vždy uprostřed kruhů nebo na středové čáře (spojnice písmen A a C).
 • Jezdec musí udržovat minimální vzdálenost 3 kroky (tj. 2,5 metru) mezi koňmi, a to do všech směrů.
 • Krokující nebo odpočívající jezdci nechávají klusajícím nebo cválajícím volnou stopu na stěně jízdárny (pracovní linii). Krokovat nebo stát mohou teprve na druhé stopě.
 • Jezdec na kruhu dává jezdci na stěně přednost - "celá jízdárna" má přednost před "velkým kruhem".
 • Jezdí-li se na jízdárně současně na obě ruce, jezdci jedoucímu na levou ruku náleží stopa.
 • Jezdí-li se na jednu ruku a je velena změna směru, náleží stopa těm, kteří už změnu provedli. Jezdci, kteří změnu směru teprve provádějí, se vyhýbají dovnitř jízdárny.
 • Lonžovat koně na jízdárně se smí jen se souhlasem všech ostatních jezdců. Během výuky jízdy na koní se však lonžovat nemá, obzvlášť ne tehdy, jsou-li na jízdárně trénováni více než tři jezdci.
 • Překážky nebo jejich části se mají skladovat mimo jízdárnu nebo drezurní obdélník, pokud se právě nepoužívají ke gymnastice při výcviku. Zůstanou-li však výjimečně na jízdárně, musí se postavit do středu
(Pokud by jezdci tyto pravidla nedodržovali, mohli by se vážně zranit, nebo zranit i ostatní koně, pamatujte tedy na tyto zásady!)


JEŽDĚNÍ NA STĚNĚ:
Jezdec se bez ohledu na to, zda jezdí na pravou nebo levou ruku, musí snažit udržet koně rovného na stěnách a ohýbat ho v obloucích. Nejlépe se to naučí v klusu. Klus dělá cval a připravuje krok. Je nutné, aby jezdec cítil v obou rukou stejné přilnutí a aby dával korektní pomůcky.
V klasickém ježdění určuje vnitřní otěž stupeň ohnutí a vnější otěž řídí poměr oblouku. Zatímco v kroku nepředstavuje přestavění koně žádný problém, v klusu to už trochu problém činí. Kůň se musí přestavět bez toho, aby přestal jezdit na rovné čáře - na diagonále.
Později, když je vám vše jasné, zkuste na dlouhé stěně klus prodlužovat a v rozích a na krátké stěně ho zkracovat. Prodlouženého klusu docílíte povolením přilnutí, zesílením pomůcek, sedem a zvýšeným pobízením holeněmi. Před rohem krátké stěny koníka trochu zasednete, zesílíte přilnutí a pobízení vnitřní holení bude trochu slabší, ale stále zřetelné, aby kůň udržel kadenci (rytmus).
Potom začněte zkoušet malé kruhy. Z malého kruhu je výhodné nacválání. Nikdy se nezapomeňte dívat do směru obratu. Ale pozor malý kruh nesmí být příliš malý.
Před místem kde chcete provést tuto změnu, upozorněte koně zvýšením přilnutí, potom zkraťte klus, zatižte vnitřní sedací kost, zesilte pobídky vnitřní holeně a vnější holení udržujte záď koně ve stopě.
Pamatujte si že kůň není schopen korektně provést kruh menší než o průměru 6 metrů. Je -li kruh menší, kůň se pohybuje ve dvou stopách. Proto především ze začátku volte trochu větší kruhy. Pro začínajícího koně i jezdce by měl být malý kruh o průměru 10 metrů.
Pokud to vše zvládnete, začněte jezdit obloukem změnit směr. Dbejte o to, aby jste nedělali oblouk příliš malý, tedy aby ho kůň nedělal na dvou stopách. Proto začínejte obloukem o poloměru aspoň 5 metrů. Dbejte na ohýbání koně, na jeho srovnání a přestavění, když se vracíte zpátky na dlouhou stěnu.
 


Komentáře

1 Rábie Rábie | Web | 23. dubna 2011 v 8:51 | Reagovat

kujííí :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama